fbpx

Jak zdrowo się odżywiać?

23 lipca 2019 Bartosz Klita

Gdy słyszysz “zdrowe odżywianie”, myślisz, że to nie dla Ciebie, że to z pewnością ciężki do wyrobienia nawyk, a do tego te wyrzeczenia? Wbrew pozorom zdrowe żywienie wcale nie musi być niczym trudnym. Wystarczy kilka złych przyzwyczajeń zastąpić dobrymi dla organizmu. Przekonaj się, na czym polega zdrowe odżywianie się, co jeść i jakich zasad warto przestrzegać, by organizm był nam wdzięczny za to, co jemy. 

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie się to przede wszystkim odżywianie racjonalne i zbilansowane. Zastanawiając się, jak zdrowo się odżywiać, warto pomyśleć, jakich składników odżywczych potrzebuje organizm do codziennego funkcjonowania i w jakich proporcjach. Jednocześnie, zdrowe żywienie to także wybieranie pełnowartościowych produktów, które nie tylko pokryją zapotrzebowanie kaloryczne, ale i zadbają o właściwą pracę układu pokarmowego, mózgu, dobrą kondycję zdrowotną, jak i o dobre samopoczucie. A zatem, jak się zdrowo odżywiać?

Jak zdrowo się odżywiać - czyli zasady zdrowego odżywiania

Choć może to brzmieć dość rygorystycznie, to zdrowe odżywianie nie wymaga przestrzegania zasad trudnych do zrealizowania. Przeciwnie - z czasem, zasady te staną się nawykiem. Oto kilka zasad, dzięki którym dowiesz się, jak zdrowo się odżywiać.

1. Spożywaj posiłki w regularnych odstępach czasowych

Jeśli zastanawiasz się, jak odżywiać się zdrowo, to pamiętaj, żeby zaczynać dzień pełnowartościowym śniadaniem i trzymać się tej zasady. Jedz częściej, ale mniejsze porcje, spożywając 5-6 posiłków w odstępach czasowych co 3-4 godziny - w ten sposób organizm nieustannie będzie miał energię do działania, metabolizm przyspieszy, a Ty unikniesz napadów głodu czy uczucia osłabienia.

2. Zadbaj o zróżnicowanie produktów w posiłkach

Zdrowe odżywianie się to dostarczanie do organizmu zróżnicowanych substancji odżywczych. Zadbaj o odpowiednią ilość warzyw, owoców, nabiału, produktów zbożowych i mięsa, dzięki temu przekonasz się, że zdrowe żywienie wcale nie jest nudne i jednocześnie dostarczysz do organizmu niezbędnych witamin i minerałów.

3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone

Kupowane w sklepach słodycze, fast-foody, wędliny, gotowe dania, wszystkie te produkty cechuje duża zawartość cukrów i tłuszczy, które w nadmiernych ilościach nie są sprzymierzeńcem zdrowego odżywiania.

4. Jedz dużo warzyw

W posiłkach i jako przekąski między nimi. Warzywa to sekret tego, jak odżywiać się zdrowo - mają mało kalorii, ale za to są pełne witamin i minerałów.

5. Zadbaj o regularnie nawadnianie organizmu 

Organizm zbudowany jest głównie z wody, więc potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowe odżywianie się to systematyczne picie wody w ciągu dnia tak, aby dzienny bilans wynosił około dwóch litrów.Wprowadzaj te zasady stopniowo i postaw na prawidłowe odżywianie. A jeśli wybierasz wygodne rozwiązania, zdecyduj się na catering dietetyczny - wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje posiłki stanowią odpowiedź na to, jak się zdrowo odżywiać!