fbpx

Dieta wegańska a wegetariańska – różnica między wegetarianinem a weganinem

11 marca 2020 Bartosz Klita

Różnorodność sposobów odżywiania się może być przytłaczająca, co często bywa przyczyną wątpliwości. Przykładowo - dieta wegańska a wegetariańska. Zastanawiasz się, jaka jest różnica między wegetarianinem a weganinem? To samo pytanie zadaje sobie naprawdę wiele osób, dlatego dzisiaj dowiesz się zarówno co to jest dieta wegańska jak i co to jest wegetarianizm

Dieta wegańska a wegetariańska

Czy wiesz, że bary mleczne w PRL-u w większości przypadków miały menu jarskie, czyli pozbawione mięsa? Korzystano z nabiału, jaj, mąki oraz warzyw i owoców. A barów mlecznych w Polsce było naprawdę dużo. To oznacza, że wbrew obiegowej opinii, wegetarianie w Polsce pojawili się znacznie wcześniej niż w XXI wieku. 

Wróćmy do tematu - dieta wegańska a wegetariańska. Wiesz już, że wegetarianie nie jedzą mięsa, ale co w takim razie jedzą weganie? Weganin to osoba, która nie spożywa żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to dieta pozbawiona mięsa, nabiału, jajek, a w niektórych przypadkach także miodu. 

Wegetarianizm i weganizm - podobieństwa

  • Zastanawiasz się, czy dieta wegetariańska zawiera ryby? Obie diety charakteryzują się brakiem mięsa w potrawach - zarówno drobiu, jak i ryb czy żelatyny.
  • Wspólna dla obu stylów życia jest świadomość tego, jak nasza dieta wpływa na środowisko i zdrowie. 
  • Dieta wegetariańska i wegańska to także podobny jadłospis. Menu oparte jest przede wszystkim na owocach i warzywach, szczególnie tych o wysokiej zawartości białka roślinnego (soczewica, ciecierzyca, fasola).

Różnica między wegetarianinem a weganinem

  • Wegetarianizm a weganizm - jakie są różnice? Weganie nie jedzą serów, masła czy mleka, wybierając roślinne zamienniki.
  • Weganie często nie jedzą miodu, który produkowany jest przez pszczoły.
  • Dla wegan szczególnie ważne jest, by korzystać z produktów, które nie były testowane na zwierzętach i nie zawierają produktów odzwierzęcych. 

Odpowiedzialny styl życia

Dieta wegańska czy wegetariańska? Wybór zależy od Ciebie. Obie diety to styl życia oparty na dużej świadomości. Jeśli chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie masz czasu na gotowanie, wybierz catering dietetyczny w Warszawie, który oferuje opcję wegańską i wegetariańską.

Dodaj komentarz