fbpx

Co to jest wegetarianizm? Na czym polega? Co jeść?

13 stycznia 2020 Bartosz Klita

Chociaż dieta wegetariańska jest coraz bardziej popularna, wciąż można spotkać się z niedowierzaniem i pytaniem o to co jeść na wegetarianizmie. Czy odrzucenie mięsa rzeczywiście znacząco redukuje zakres żywności możliwej do spożycia? Przeciwnie - nie dość, że wegetarianie mogą jeść wszystko to, co nie jest mięsem (owoce, warzywa, pieczywo, kasze, makarony, słodycze) to jeszcze mogą to kreatywnie komponować, odkrywając bogactwo smacznych potraw i cennych składników. Ryzyko niedoborów witamin czy pierwiastków mineralnych jest takie samo jak w przypadku osób na klasycznej diecie. Kluczem do zachowania pełnego zdrowia każdej z diet jest tworzenie zbilansowanych posiłków, dostarczających organizmowi wszystkich potrzebnych substancji. 

Co mogą jeść wegetarianie?

Jeśli zastanowimy się nad tym co to jest wegetarianizm, będziemy mieli też jasną odpowiedź na pytanie o to co mogą jeść wegetarianie. Wegetarianizm w swojej istocie zakłada odrzucenie jedzenia mięsa - w tym także ryb i owoców morza. Jest to podstawą planowania i przyrządzania wszystkich posiłków. Nie wyklucza się jednak nabiału pochodzenia zwierzęcego, czyli np. mleka, serów, jajek. Mięso - tak jak wymieniony nabiał, jest bogatym źródłem białka i witamin z grupy B, dlatego wegetarianie do swojej diety podchodzą bardziej świadomie. Jedzą nie tylko warzywa, owoce czy produkty będące źródłem węglowodanów (szczególnie węglowodanów złożonych tj.np. pełnoziarniste kasze), ale też żywność wzbogaconą np. o witaminę B12 - mleko sojowe, drożdże spożywcze, płatki śniadaniowe. To ważne, ponieważ witamina B12 nie występuje naturalnie w produktach roślinnych. 

Czego nie mogą jeść wegetarianie?

Niepokoi Cię dlaczego niektórzy wegetarianie jedzą ryby? A może chcesz przejść na ten rodzaj diety, ale trudno Ci zrezygnować z jedzenia ryb i owoców morza? Jeśli tak, to jesteś wśród wielu osób, które decydują się na zmodyfikowanie założeń wegetarianizmu i dopasowanie rodzaju diety pod swoje upodobania. W każdym sposobie odżywiania najważniejsze jest nie nazewnictwo, ale zachowanie zdrowia, które często jest właśnie argumentem przemawiającym za zmianami w fundamencie diety wegetariańskiej. 

Wegetarianizm a ryby - czy wegetarianie jedzą ryby?

Wielu wegetarian nie je ryb argumentując to m.in. sprawnością układu nerwowego ryb (możliwością odczuwania bólu) i zaburzeniem morskiego ekosystemu. Ryby są rodzajem mięsa, więc wegetarianin nie powinien ich jeść. Jednak ze względu na to, że dużo osób decyduje się na dietę wegetariańską bez wykluczania ryb, przyjmuje się, że jest to rodzaj wegetarianizmu. Klasyfikuje się go jako pescowegetarianizm. Ryby są cennym źródłem witamin A, D i kwasów tłuszczowych Omega-3. Mają też witaminę B12, dlatego jeżeli stopień uzupełnienia tej witaminy jest niedostateczny, warto przejść na wegetarianizm z jedzeniem ryby. 

Czy wegetarianie jedzą owoce morza?

Tak samo jak w przypadku jedzenia ryb, niektórzy wegetarianie nie rezygnują z owoców morza. Dostarczają one witamin z grupy B i cennych pierwiastków mineralnych tj. np. fosfor, żelazo, cynk, magnez czy wapń. Są bardzo dobrą alternatywą dla mięsa, ponieważ mają niewielką ilość tłuszczu i pełnowartościowe białko, łatwo przyswajalne przez człowieka. Owoce morza w diecie wegetariańskiej również klasyfikuje się jako pescowegetarianizm. 

Catering Fitello - wegetariański czy klasyczny?

Wegetarianizm, zwłaszcza na początku, to szereg pytań i kalkulacji o to co jeść i czego nie jeść. Chociaż samo planowanie potraw i zakupy potrzebnych produktów zajmują dużo czasu, to dodatkowo trzeba także znaleźć czas na ich przygotowanie. Dla osób, którym zależy na oszczędności czasu i pewności co do właściwego, zbilansowanego skomponowania posiłków, powstał catering dietetyczny Fitello - z możliwością bezpośredniego dowozu do domu lub miejsca pracy. Fitello proponuje menu diety zarówno wegetariańskiej, jak i wegetariańskiej z rybami. Poza tym w ofercie znajduje się też: 

Wegetarianizm a catering dietetyczny

W każdej diecie trzeba pamiętać o dostarczeniu wszystkich potrzebnych organizmowi składników. Wegetarianizm jako jedna z diet odrzucających mięso, może być bezpiecznym i smacznym sposobem odżywiania. Wymaga to jednak kompleksowego podejścia i troski o zdrowie. Korzystanie z cateringów dietetycznych to najlepsze rozwiązanie - przez wszystkie dni tygodnia możesz jeść świeżą i pełnowartościową żywność. Catering Fitello oferuje bogate menu dla wszystkich wegetarian i osób z innych grup żywieniowych. 

Dodaj komentarz